Co závod, to velká podívaná, taková byla středoevropská sobota v Mostě 4. srpna 2012 /Martin Straka, text i foto

Pro výjimečně početné obsazení severočeského víkendu se netradičně závodilo už v pátek. Diváky bavily dva závody Divize 4 a při jednom z nich se také pořádně vyděsili. V posledním kole jízdy nad 2000 ccm, v samotném nájezdu hrozivě havarovali lídři pole - Antonín Herbeck (Pagani Zonda) a Tomáš Kostka (Audi A4 DTM).

Piloti divokou bouračku naštěstí přečkali ve zdraví, ale očití svědci budou na motoristický spektákl, v němž vzplál i požár, vzpomínat už navždy. Drama pátečního předvečera jako by předznamenalo vzrušující sobotní program.

Už první závod, první jízda Divize 3, přinesl malý letecký den. Petr Trnka startující ze druhé řady dostal v tlačenici před retardérem „polibek" od Antonína Suse a už letěl. I v tomto případě se vše obešlo bez zranění. Naštěstí. Závod pak zpomalil safety car, aby se po jeho zájezdu do boxů bojovalo zas a znova.

Závod Divize 3, který se jel společně se sérií Formel Lista, nakonec ovládl Rakušan Christian Hoeher Dallarou 305 Spiess 1400 před Tomášem Chabrem starším (Van Diemen RF02) a Petrem Fulínem mladším s Formulí Gloria C8F.

Silnější kategorie monopostů, Divize 2, byla ve znamení souboje o prvenství mezi dvěma piloty formule 3 - Švýcarem Sandro Zellerem a Němcem Andrém Rudelsdorfem z týmu ma-noc, ve kterém dříve ve formuli 3000 závodil také Tomáš Enge. Zlato po půlhodinovém boji těsně získal Zeller. Znamenitě jela Pražanka Gabriela Jílková. S formulí Renault 2.0 vybojovala sedmé místo absolutně a zároveň zvítězila v českém hodnocení D2.

Také bitva mistrovství European Radical Cup byla skutečnou řeží. Fanoušci tajili dech už v prvním kole, jak jinak než nad retardérem - to když v chumlu spiderů nezvládl řízení Rakušan Willy Gruber a v divokých hodinách jen tak tak, že neroztřískal okolní auta, i to své. Z pestrého mezinárodního pole se po padesátiminutovém boji nejvíce smál český pár Josef Koller, Ondřej Navrátil. Dlouho vedoucí Brit James Abbott projel cílem druhý se ztrátou pouhých šesti desetin vteřiny.

Vytrvalostní závod Divize 4 patřil slovenské posádce Miro a Maťo Konopkovi s Porsche GT3R. Otec a syn vládli dvouhodinovce od startu až do cíle, i když hlavně v první části závodu jim byl nablízku Marcel Kusín s Ferrari 430 GT2 týmu K&K Racing. V cíli byli nejlepší Čechy další dvojice otce se synem - Richard a Richard Chladovi, Kusínovi kolegové.

Nedělní program Autodromu Most začíná v 9 hodin dvěma zahřívacími tréninky, závodit se bude od 9.40 až do 18 hodin.